Badania prenatalne już bez limitu wieku. W województwie lubelskim wykonasz je w 9 miejscach

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/StockSnap

Zdrowie

Badania prenatalne już bez limitu wieku. W województwie lubelskim wykonasz je w 9 miejscach

2024-06-10 14:39

Więcej kobiet w województwie lubelskim skorzysta z badań prenatalnych. Umożliwiło to rozporządzenie ministra zdrowia. Teraz takie badanie może wykonać każda ciężarna kobieta, bez względu na to ile ma lat. Wcześniej obowiązywało kryterium wieku: 35 lat.

Motor wśród pilkarskiej elity. Triumfalna podróż piłkarzy przez Lublin

- W województwie lubelskim jest 9 poradni, które realizują program badań prenatalnych - mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - W poprzednich trzech latach, w naszym województwie każdego roku około 3000 kobiet korzystało z badań prenatalnych w ramach tego programu. Po zmianach z badań będzie mogło skorzystać jeszcze więcej pań.

Wcześniej badaniom prenatalnym poddawane były głównie kobiety po 35 roku życia, ponieważ to właśnie w trakcie późnych ciąż wzrasta ryzyko wystąpienia patologii płodu. Teraz takie badania będzie mogła przejść każda kobieta.

- W środę weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Zniosło ono kryterium wieku kobiety przy kwalifikacji do udziału w programie badań prenatalnych. Dzięki temu, program badań prenatalnych pozwala kobietom na wczesną diagnostykę, bez względu na ich wiek - mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik Lubelskiego Oddziału NFZ. - Do włączenia do programu badań prenatalnych potrzebne jest skierowanie wystawione przez lekarza, który prowadzi ciążę. Program badań prenatalnych pozwala określić ryzyko wystąpienia wad płodu oraz ich wczesną diagnostykę. To umożliwia podjęcie leczenia nawet w czasie ciąży. Po zmianach w programie takie badania może zrobić każda ciężarna kobieta, bez względu na wiek.

Listę placówek, które realizują program badań prenatalnych w województwie lubelskim znajdziecie na nfz-lublin.pl.

Źródło: Badania prenatalne już bez limitu wieku. W województwie lubelskim wykonasz je w 9 miejscach