Baraki

i

Autor: Dominik Szulc, www.facebook.com/opiekunwkrasniku/ Baraki przy ulicy Kopernika w Kraśniku

Do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynął wniosek o objęcie ochroną koszar przy ulicy Kopernika w Kraśniku

2020-11-02 21:32

Do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynął wniosek o objęcie ochroną koszar znajdujących się przy ulicy Kopernika 3 i 5 w Kraśniku. Ma to uniemożliwić rozbiórkę budynków.

ESKA XD #008

W sierpniu, do Starostwa Powiatowego w Kraśniku wpłynął wniosek firmy, która chciałaby wyburzyć koszary przy ulicy Kopernika 3 i zbudować w tym miejscu market. Podanie zostało odrzucone, jednak przedsiębiorstwo odwołało się od decyzji, a sprawa jest obecnie u wojewody. Społeczny opiekun zabytków powiatu kraśnickiego Dominik Szulc zdecydował się zainterweniować w tej sprawie i złożył wniosek, aby koszary objąć nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków:

Mowa tutaj o dwóch barakach jeszcze sprzed I wojny światowej, najpierw kozackich, a później użytkowanych przez 24 Pułk Ułanów, niestety z bardzo tragiczną historią drugowojenną. Mieścił się w nich obóz dla jeńców sowieckich, który został założony przez wojsko niemieckie. Spośród tych jeńców niemal wszyscy zostali zamordowani, albo umarli z głodu i wycieńczenia.

Dominik Szulc zwraca także uwagę, że baraki te, oprócz bogatej historii, posiadają wyjątkową w skali Lubelszczyzny wartość artystyczną oraz naukową. Decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków poznamy w ciągu kolejnych tygodni.

Z którą gwiazdą powinnaś spędzać jesienne wieczory?

Pytanie 1 z 6
Twój ulubiony rodzaj filmu?