Prezentacja elektrycznych autobusów w Kraśniku

i

Autor: Artur Mazurek

Komunikacja publiczna

Elektryki już kursują po Kraśniku. Już widać pierwsze oszczędności

2024-04-05 17:08

Już trzy z czterech elektrycznych autobusów już kursują po Kraśniku. Ostatni z pojazdów swój debiut najprawdopodobniej będzie mieć w środę.

Poznaliśmy już pierwsze dane dotyczące eksploatacji zeroemisyjnych autobusów. Wynika z nich, że jeden autobus elektryczny po przejechaniu 190 kilometrów zużył jedynie 50% baterii, a oszczędność na kosztach energii napędowej wyniosła prawie 200 złotych.

O szczegółach mówi Maksym Bratko, dyrektor ds. eksploatacji i rozwoju MPK Kraśnik:

Póki co z naszych doświadczeń wynika, że te autobusy bardzo dobrze się sprawują. Baterii po zadaniach takich około 200 kilometrowych zostawało 50%. Także nie było nawet potrzeby doładowywania w przerwach. W sobotę i w niedzielę autobusy kursowały w ruchu dwuzmianowym, wykonały ponad 300 km. Do tego celu, zgodnie z planem przewidziane były 2 krótkie doładowania po pół godziny i to w zupełności wystarczyło, aby ponad 300 kilometrów przejechać.

Te autobusy kursują na wszystkich naszych trasach. Można było je już spotkać w Stróży, w Kowalinie, w Urzędowie czy Wierzbicy. Czwarty pojazd będzie wdrożony prawdopodobnie w środę, bo jeszcze jest doposażony w niezbędną elektronikę.

Prezentacja elektrycznych autobusów w Kraśniku

W Kraśniku mogą w przyszłości pojawić się kolejne elektryczne autobusy. Chodzi o dwa takie pojazdy, które miałyby być zakupione w ramach środków pozyskanych z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.