szpital

i

Autor: pixabay.com

Zdrowie

Na Fabrycznym brakuje Punktu Opieki Zdrowotnej działającego w nocy i święta. Mieszkańcy stworzyli petycję

2023-11-17 14:00

Mieszkańcom Kraśnika Fabrycznego brakuje Punktu Przychodni Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Do Rady Powiatu trafiła petycja, gdzie apelowali oni o stworzenie takiego miejsca. Według wnioskodawców takich punkt mógłby być zlokalizowany w dowolnej poradni POZ.

Na ten moment mieszkańcy Fabrycznego muszą dojeżdżać na SOR przy ulicy Chopina. Dla mniej mobilnych osób stanowi to kłopot.

Jednak jak tłumaczy Zbigniew Gawdzik, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji nie ma możliwości prawnej na stworzenie takiego Punktu:

Wytyczne Ministerstwa Zdrowia wskazują na konieczność lokalizacji takiego punktu przy SOR-ach. Mieszkańcy w swojej petycji zwracają się z propozycją, żeby rozpatrzeć przekazanie tej opieki nocnej i świątecznej któremuś z niepublicznych podmiotów świadczenia usług medycznych, ale umowę w tym względzie ma nasz SPZOZ. Nie ma przełożenia na prywatne punkty świadczenia opieki zdrowotnej.

Radny Tadeusz Wojtak zwraca uwagę, że brak takiego miejsca stanowi spory problem dla kilkunastu tysięcy mieszkańców tej dzielnicy:

Ta część Kraśnika zasługuje na to, żeby właśnie w dalszym ciągu mógł funkcjonować tutaj i prowadzić swoją działalność POZ, który by się zajmował opieką zdrowotną zarówno w dni świąteczne, jak i również wolne od pracy. Ponad 17 000 osób, które zamieszkuje w tej części miasta zasługuje na takie rozwiązanie.

Z kolei starosta kraśnicki Paweł Kudrel rozmawiał już z częścią mieszkańców i planuje rozwiązanie tego problemu w przyszłości:

Jestem po rozmowach z osobami, które wnosiły tę petycję. Tych podpisów jest naprawdę dużo i musimy się też wsłuchać w głos osób wnoszących tę petycję. Kolejną kwestią są aspekty ekonomiczne. Sytuacja w szpitalu generuje konieczność szukania oszczędności. Myślę, że musimy usiąść wszyscy wspólnie do tego tematu jeszcze raz i pewne kwestie przeanalizować, przedyskutować i myślę, że dojdziemy do jakiegoś sensownego rozwiązania.

Czerniak oka to rzadki nowotwór. Pogorszenie ostrości widzenia to jeden z pierwszych objawów

Na razie mieszkańcy Kraśnika Fabrycznego, którzy będą potrzebowali skorzystać z nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej dalej będą musieli podróżować do starej dzielnicy miasta.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE