Ptasia grypa

i

Autor: Pixabay

Ptasia grypa

Ogniska zjadliwej grypy ptaków w Kraśniku i okolicach. Zachowajcie ostrożność

2023-05-31 23:31

Martwe dzikie ptaki pojawiają się w pobliżu kraśnickiego zalewu, a także w wielu innych miejscach naszego regionu. Powiatowy lekarz weterynarii w Kraśniku wydał rozporządzenie na podstawie którego została wyznaczona strefa objęta zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI). W strefie tej znalazły się Miasto Kraśnik, Wyżnica-Kolonia i Suchynia.

W środę odbyło się spotkanie Zespołu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Burmistrz Kraśnika zlecił miejskim jednostkom współpracę ze stosownymi służbami i podjęcie wszelkich koniecznych działań. Teren zalewu został objęty szczególnym nadzorem ze strony Straży Miejskiej, Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Mieszkaniowego oraz Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Teraz czekamy na wytyczne od wojewody mówi starosta kraśnicki Andrzej Rolla:

Powiatowy lekarz weterynarii przedstawił informację o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich: mewa śmieszka. Dotyczy to 3 samorządów:  gmina miejska i wiejska Kraśnik oraz Dzierzkowice.  Apeluję z tego miejsca do mieszkańców, żeby tam gdzie napotkacie państwo te padłe ptaki, żeby nie próbować ratować, żeby nie zbliżać się.  Czekamy na rozporządzenia od wojewody. Innego wyjścia nie ma.

Rozporządzenie dotyczy m.in. posiadaczy drobiu i zwierząt z gatunków wrażliwych na grypę ptaków (HPAI) zarządców nieruchomości oraz samorządów i nakłada na te podmioty pewne ograniczenia, obowiązki i zadania do zrealizowania.

Zakazy i nakazy zawarte w rozporządzeniu powiatowego lekarza weterynarii nie dotyczą znaczących utrudnień dla ogółu kraśniczan. Są nakierowane na utrzymanie właściwych warunków sanitarnych i izolacji ptactwa domowego oraz stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego przy kontakcie z drobiem.

Jeśli napotkacie martwe ptaki to zachowajcie ostrożność i zgłoście ten fakt Straży Miejskiej pod numerem telefonu: 81 825 15 43.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE