Pałac

i

Autor: Gmina Gościeradów

QUIZ

Powiat kraśnicki roi się od zabytków. Znasz większość z nich? Sprawdź swoją wiedzę!

2023-10-01 21:58

Na terenie powiatu kraśnickiego zachowane najstarsze obiekty zabytkowe mają przeważnie charakter sakralny. Jednak nie brakuje tu także tych świeckich: są dworki, pałace czy zabytkowe piece i kuźnie. Jest nawet bunkier. Wiesz gdzie one wszystkie się znajdują? Rozpoznasz je po jednym zdjęciu? Sprawdź swoją wiedzę w naszym QUIZie!

Powiat kraśnicki to idealne miejsce dla fanów historii. Pełno tutaj zabytków, a także sporo w przeszłości działo się na tych ziemiach. Podczas różnych prac ziemnych czy nawet zwykłych spacerów odnajdywane są różnego rodzaju zabytkowe elementy np. pozostałości po dawnych osadach. Sam Kraśnik jako stolica powiatu to jednocześnie najstarsze miasto na południu ziemi lubelskiej, którego rodowód sięga XIV w. Miejscowe osadnictwo było jednak znacznie starsze - skupiało się w 3 zespołach osadniczych istniejących już w IX i X w. Zabudowania największego z nich obejmowały w różnym stopniu obecne wzgórza staromiejskie m.in. przy ul. Wesołej i Klasztornej. Drugi zespół osadniczy znajdował się w Wyżnicy nad Wyżnianką, oraz na południe i zachód od stawów rybnych przy ul. Nadstawnej. Z kolei trzeci zespół zlokalizowany był w miejscu obecnych wsi Słodków i Stróża.

Jednak nasz powiat to nie tylko Kraśnik, to także inne gminy, które mogą się pochwalić równie bogatą historią.

Tomasz Adamek na gorąco po podpisaniu kontraktu z FAME MMA. "Będzie niespodzianka!"

Tym razem przygotowaliśmy dla Was QUIZ dotyczący nie tyle historii co konkretnie zabytków z terenu powiatu kraśnickiego. Jest ich całkiem sporo. Jeżeli lubicie poznawać nowe miejsca i przy okazji ich historię to jest to QUIZ w sam raz dla Was. Sprawdźcie czy będziecie w stanie rozpoznać kraśnickie zabytki po jednym zdjęciu!

QUIZ. Jak dobrze znasz zabytki powiatu kraśnickiego?

Pytanie 1 z 10
1. Gdzie znajduje się ten zabytkowy kościół?
Kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła w Trzydniku Dużym