rower

i

Autor: pixabay.com

Rowery

Szlak Greenways powstaje w powiecie kraśnickim. Będzie przebiegał przez wszystkie gminy

2024-01-25 0:07

Blisko 200 kilometrów nowej trasy dla rowerzystów powstanie w naszym regionie. Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej najpierw opracowała przebieg tego szlaku, a teraz szykuje się do przygotowania infrastruktury. Na pierwsze prace trzeba jednak poczekać do poprawienia się warunków pogodowych.

Ta droga rowerowa dołączy do szlaków greenways czyli tras dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, tworzonych wzdłuż rzek, historycznych miejsc czy naturalnych korytarzy.

Ma to być szlak o skali europejskiej.

O szczegółach mówi prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej Wioletta Wilkos:

W każdej gminie naszego powiatu będzie przygotowana wiata na szlaku. Wyznaczyliśmy trasę około 180 km, łącząc wszystkie gminy partnerskie naszego powiatu. Teraz przechodzimy do kolejnego etapu, to znaczy do budowy infrastruktury, ale również do oznaczenia całego szlaku. Szlak Greenways jest to szlak o takim charakterze europejskim, to znaczy nie jest to lokalny szlak, który po prostu powstaje na jakimś obszarze, tylko wejdziemy jakby w strukturę szlaku europejskiego.

To nie tylko jazda rowerem lecz również odwiedzenie interesujących miejsc bogatych w zasoby historyczne, przyrodnicze, kulturowe, bo też chodzi o tą taką świadomość poznania tych wszystkich miejsc, które właśnie w taki, a nie inny sposób odwiedzamy.

Beata Kozidrak kiedyś i dziś. Tak dawniej wyglądała liderka zespołu Bajm

To największy projekt jeśli chodzi o turystykę rowerową realizowany przez LGD w województwie lubelskim. Projekt będzie realizowany przez 4 grupy działania na terenie 4 powiatów: kraśnickiego, krasnostawskiego, biłgorajskiego i lubelskiego.