Kanalizacja

i

Autor: Pixabay

Inwestycje

W Wilkołazie powstanie oczyszczalnia ścieków. Gmina wyłoniła już wykonawcę

2024-01-12 11:15

Gmina Wilkołaz chce wybudować oczyszczalnie ścieków. Udało się już wyłonić wykonawcę, który zrealizuje tę inwestycję w trybie "Zaprojektuj i wybuduj".

Gmina cały czas modernizuje sieci wodociągowe i liczy, że większość z nich uda się odnowić przed budową oczyszczalni.

O szczegółach mówi wójt Paweł Głąb:

Wyłoniliśmy w ramach przetargu wykonawcę w trybie "Zaprojektuj i wybuduj" na budowę oczyszczalni ścieków, a w międzyczasie robione są projekty na sieć kanalizacyjną. Mam nadzieję, że to się w czasie uda nam zdarzyć tak, żeby do czerwca przyszłego roku wybudować oczyszczalnie ścieków i żeby ona była już uruchomiona z jakąś minimalną liczbą przyłączy.

Oczyszczalnia będzie zlokalizowana w obrębie ewidencyjnym Ostrów przy rzece Urzędówce. Zapytaliśmy wójta czy w związku z bliskim sąsiedztwem Urzędowa oczyszczalnia będzie działała na dwa samorządy. Jak mówi Paweł Głąb: na ten moment nie ma takich planów:

W pierwszej kolejności musimy zagwarantować 10 czy 15 przyłączy, żeby tę oczyszczalnie uruchomić i rozliczyć 100% dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Później kolejny odcinek sieci jest projektowany w kierunku centrum Wilkołaza poprzez miejscowość Wilkołaz Drugi, bo tam mamy swoją drogę gminną, więc jeżeli będą problemy z uzyskaniem zgód, żeby sieć kanalizacyjną położyć, to będziemy po prostu gdzieś mijali sporne działki. Mam nadzieję, że po prostu uda nam się dotrzeć tutaj do centrum Wilkołaza, żeby podłączyć gminę, szkołę, centrum czy przedszkole.

Wieczorny Express: Krzysztof Bosak, Wojciech Konieczny

Oczyszczalnia ma powstać do czerwca przyszłego roku. Koszt inwestycji to niemal 5 milionów złotych.