Rafał Wójcik

Autor: UKP Fala Kraśnik

Wielki sukces kraśnickiego pływaka. Rafał Wójcik zdobył 6 medali na Mistrzostwach Świata Głuchych

2023-08-25 12:19

Ziścił się argentyński sen Rafała Wójcika, który na co dzień reprezentuje barwy Uczniowskiego Klubu Sportowego Fala Kraśnik. Zawodnik poleciał do Argentyny startować w VI Mistrzostwach Świata Głuchych. Rafał Wójcik został zgłoszony w tych zawodach do startu w aż 9 konkurencjach z czego, aż w 6 zakończył swoje występy na podium.

Zawodnik Fali Kraśnik, reprezentując barwy drużyny narodowej, znacząco przyczynił się do wysokiej lokaty naszego kraju w ogólnym rankingu. Rafał Wójcik zdobył 6 krążków, a Polska reprezentacja zdobyła aż 21 medali, zajmując V miejsce w klasyfikacji medalowej.

Rafał został zgłoszony w tych zawodach do startu w aż 9 konkurencjach indywidualnych (50,100,200,400,800,1500m st. dowolnym oraz 50,100,200m st. grzbietowym) oraz dodatkowo występy we wszystkich pięciu sztafetach (4x100 i 4x200 dowolnym, 4x100 zmiennym mężczyzn oraz 4x100 dowolnym i 4x100 zmiennym mix).

Polski pływak w światowej czołówce. Świetny start Jakuba Majerskiego na MŚ w Budapeszcie

Jak czytamy w relacji Klubu z zawodów: pomimo wielu występów Rafał Wójcik dawał z siebie wszystko w każdym z nich i do tego bił rekordy:

Rafał został zgłoszony w tych zawodach do startu w aż 9 konkurencjach indywidualnych (50,100,200,400,800,1500m st. dowolnym oraz 50,100,200m st. grzbietowym) oraz dodatkowo występował we wszystkich pięciu sztafetach (4x100 i 4x200 dowolnym, 4x100 zmiennym mężczyzn oraz 4x100 dowolnym i 4x100 zmiennym mix). Mimo tak dużego obciążenia nasz zawodnik pływał w każdym starcie coraz szybciej! I w każdym starcie poprawiał swoje rekordy życiowe! Wielokrotnie były to też rekordy klubu, a jeszcze częściej padały rekordy Polski niesłyszących w kategorii do 17 lat. Teraz Rafał jest rekordzistą Polski w tej kategorii na wszystkich dystansach stylem dowolnym!

Takie pływanie musiało zaowocować medalami. Rafał Wójcik został dwukrotnie wicemistrzem Świata na 800 i 1500m st. dowolnym poprawiając swoje najlepsze czasy o kilkanaście sekund! Cztery medale wywalczył będąc podporą sztafet reprezentacyjnych (pływał najszybciej z całej Polskiej ekipy). W sztafecie 4x200 st. dowolnym Polacy zostali Mistrzami Świata, a Rafał płynął na trzeciej zmianie wyprowadzając reprezentację na czoło stawki. Dwa srebrne medale wywalczyły sztafety 4x100 st. dowolnym i 4x100 st. zmiennym ( Rafał pływał zawsze na ostatnich zmianach), a do kompletu medali – brązowe krążki zdobyła sztafeta mieszana ( 2 kobiet i 2 mężczyzn) na 4x100m st. dowolnym.

Rafał Wójcik od kilku już lat jest czołowym zawodnikiem niesłyszącym w Polsce, posiadającym w swoim dorobku medale Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich Głuchych.