Wiatraki

i

Autor: Artur Mazurek

OZE

Kolejne farmy wiatrowe w powiecie kraśnickim. Mogą pojawić się na terenie 3 gmin

2024-02-15 21:54

Farma wiatrowa wtopiła się już w krajobraz Kraśnika. Widać ją jadąc S19 z Lublina, a także z wielu miejsc w samym mieście. Jednak to najprawdopodobniej nie jedyna taka instalacja w naszym regionie.

Ten sam inwestor ma w planach budowę co najmniej dwóch kolejnych farm wiatrowych. Te miałyby powstać na terenie trzech gmin: Urzędowa, Gościeradowa i Annopola.

Więcej o tym mówi wójt Mariusz Szczepanik, burmistrz Paweł Dąbrowski i burmistrz Mirosław Gazda:Wydaje się że najbliżej do takiej inwestycji jest w Gościeradowie. O tym mówi wójt Mariusz Szczepanik:

Pozwolenia na turbiny są natomiast teraz procedowana jest kwestia dróg do nich, bo wiadomo nim powstaną turbiny muszą najpierw powstać drogi. Jeżeli chodzi o kwestie planistyczne no to nie ukrywam, że kilka razy musieliśmy ten Plan dostosowywać do zmieniających się przepisów prawa. Tutaj jesteśmy na bieżąco w tej kwestii.

Jeśli chodzi o Annopol, to tu ma powstać jedynie jedna turbina, a cała farma będzie połączona z wiatrakami z Gościeradowa.

Te pozwolenia, które pozwalają mu na to, żeby wprowadzić te farmy wiatrowe, to na chwilę obecną na jedną sztukę myślę, że jest szansa to pozyskać.

— komentuje burmistrz Mirosław Gazda.

Z kolei w Urzędowie cały czas przygotowywany jest projekt. O szczegółach mówi burmistrz Paweł Dąbrowski:

W tej chwili cały czas jest wykonywany projekt. Tym zajmuje się z tego co wiem planista, który teraz miał występować do Ministerstwa Rolnictwa o odrolnienie tych terenów. Potem to wszystko już jest procedura utrwalenia całej zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Cały czas ten proces działa, czy ona będzie czy nie to trudno mi powiedzieć.

M. GARMATYKA: WIATRAKI NIEDŁUGO WRÓCĄ

Farma wiatrowa to z jednej strony ekologiczna energia, a z drugiej korzyść dla gminy z podatku od nieruchomości.