Dni Kraśnika 2024

i

Autor: Artur Mazurek

Propozycje na weekend

Koncerty, historyczny spacer i parada zabytkowych pojazdów. Przed nami weekend pełen atrakcji

2024-07-11 0:23

Upały, które nam towarzyszą w ostatnich dniach jeszcze z nami chwilę pozostaną. Dopiero w przyszłym tygodniu temperatura zacznie delikatnie spadać poniżej 30 stopni Celsjusza. W takie dni wielu kraśniczan decyduje się na odpoczynek nad wodą. Jednak w Kraśniku i okolicy dzieje się sporo. Sprawdzamy jakie imprezy zaplanowano na ten weekend.

Kraśnik

Kino plenerowe (piątek 12.07)

Kolejny lipcowy weekend rozpoczynamy kinem plenerowym. Tym razem 12 lipca w Parku im. Św. Jana Pawła II o godzinie 21:00.Na ekranie obejrzycie klasykę kina akcji czyli "Szybkich i wściekłych". Na miejscu będą czekały dla Was leżaki.

W razie niekorzystnych warunków pogodowych termin seansu może ulec zmianie.

Wieczorny spacer z historią po Kraśniku z pochodniami (piątek 12.07)

Jeżeli od kina akcji wolicie poznawać historię to ten spacer jest w sam raz dla Was!

Zbiórka przed Muzeum 24. Pułku Ułanów przy ul. Piłsudskiego 7 w piątek o godzinie 20.00. Spacer rozpocznie się wizytą w Izbie Pamięci na Kościuszki 26, a następnie grupa pozna sekrety kraśnickiego Zamczyska oraz odwiedzi kilka ważnych dla kraśnickiej historii miejsc.

Policyjny piknik (piątek 14.07)

Kraśnicka jednostka policji zaprasza mieszkańców na swoje święto, które odbędzie się już w piątek 12 lipca. Od godziny 11:30 mundurowi będą czekać na Was w Parku Jana Pawła II, dokąd przemaszeruje po uroczystych oficjalnych obchodach.

Funkcjonariusze gwarantują dobrą i bezpieczną zabawę w rodzinnej atmosferze. Na miejscu nie zabraknie maskotek, radiowozów czy dmuchańcy. 

Będą też stoiska promocyjne przygotowane przez policjantów, drużynę robotyczną SPICE GEARS, a także Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Kraśnik - tu z kolei będzie można spróbować produktów regionalnych podczas prezentacji.

Parada klasyków (niedziela 14.07)

Już w najbliższą niedzielę 14 lipca odbędzie się V Parada Klasyków. Przyjazd kolumny blisko dwustu wyjątkowych pojazdów na parking przy ul. Oboźnej przewidziany jest na godzinę 17.

Organizatorzy zaplanowali konkursy z nagrodami, koncert Michała Milowicza czy zbiórkę pieniędzy na rehabilitację Marka Machaja z Urzędowa. Nie zabraknie też czegoś pysznego od Kół Gospodyń Wiejskiech.

Barwy Lata (niedziela 14.07)

Starostwo Powiatowe w Kraśniku rezygnuje z Maliniaków i organizuje nowy projekt kulturalny pn. "Barwy Lata", który odbędzie się już 14 lipca na obiektach sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kraśniku.

Wydarzenie połączone jest z piknikiem produktów regionalnych. W trakcie imprezy zaplanowano szereg atrakcji m.in.: bezpłatne animacje dla dzieci, gry i zabawy, stoiska promocyjne i gastronomiczne oraz kino sensoryczne. W trakcie trwania eventu mieszkańcy oraz goście będą mogli odwiedzić liczne stoiska, na których tradycyjną polską i regionalną kuchnię serwować będą Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu kraśnickiego.

Gwiazdą wieczoru festiwalu będzie jedna z najpopularniejszych artystek polskiej sceny muzycznej Cleo. Dodatkowo moc wrażeń dla publiczności zapewni zespół Cookies Band oraz formacja muzyczna Lava.

Program wydarzenia:

14.00-18.00 - piknik Bitwa Regionów18.00 - oficjalne otwarcie wydarzenia18.10 - występy artystów z powiatu kraśnickiego19.00 - występ zespołu Cookies Band20.30 - gwiazda wieczoru Cleo21.30 - zabawa z formacją muzyczną Lava23.00 - zakończenie wydarzenia

Maciej Stuhr pożegnał ojca jednym słowem. Opublikował chwytającą za serce, rodzinną fotografię

Trzydnik Duży

Teatr w stodole (13-14.07)

"Listy do Gienka", bo taki tytuł ma spektakl, we współpracy z trzydnickim ośrodkiem kultury przygotowuje reżyser ze Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego w Katowicach Marek Rachoń.

Bohaterami są Gienek i Krysia, których historia rozpoczyna się w późnych latach 60-tych minionego wieku. "Para młodych, kochających się ludzi wymienia między sobą listy pełne miłości i szacunku, pisane pięknym i czystym językiem, którego dziś próżno szukać. Po latach młodzi pobierają się i mają syna, który gdy dorośnie idzie "w świat", zostaje najpierw aktorem, a potem nauczycielem aktorów i dyrektorem szkoły aktorskiej. Nie zapomina jednak o swoich korzeniach i gdy jego rodzice odchodzą, nie burzy starego domu swojego dzieciństwa, tylko odbudowuje go, a w trakcie prac odnajduje tytułowe listy" - czytamy w zapowiedzi widowiska.

Przedstawienie z udziałem studentów katowickiej szkoły aktorskiej będzie opisywać historię miłości dwojga ludzi, łącznie z czytaniem fragmentów ich listów. Opisze też ich dalsze małżeńskie losy oraz to co po sobie zostawili.

Spektakl teatralno-muzyczny zostanie wystawiony dwukrotnie - 13 lipca w Rzeczycy Ziemiańskiej i dzień później w Zakrzówku Wsi. Obydwa przedstawienia odbędą się w wiejskich stodołach.

Letni turniej piłki nożnej (14 lipca)

Niedzielę możecie spędzić także na sportowo. Trwają zapisy drużyn z gminy Trzydnik Duży do udziału w tegorocznej edycji Letniego Turnieju Piłki Nożnej. Zawody na miejscowym Orliku odbędą się w niedzielę i tego samego dnia zostanie zamknięta lista uczestników.Mecze będą rozgrywane od 13.00, a system rozgrywek zależy od liczby zgłoszonych zespołów.

Do rywalizacji mogą przystąpić ekipy złożone z dorosłych piłkarzy, ale zgodnie z regulaminem w składach mogą się znaleźć także osoby niepełnoletnie. W takim przypadku muszą one przedstawić zgodę na udział w turnieju, podpisaną przez rodziców lub opiekunów.

Każda drużyna musi się składać z co najmniej 6 zawodników z bramkarzem i dowolnej liczby rezerwowych.

Zgłoszenia drużyn, które chcą zagrać w piątkowym turnieju, są przyjmowane telefonicznie pod numerem: 609 793 831.

Powiat kraśnicki

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Kolarstwie Szosowym (13-14.07)

W ten weekend na drogach naszego powiatu po raz kolejny będziemy mogli obserwować kolarskie zmagania. Tym razem w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Kierowcy muszą przygotować się na ograniczenia w ruchu drogowym:

W sobotę w godzinach od 10:00 do 13:30 odbywać się będzie jazda indywidualna na czas, z ruchu zostanie całkowicie wyłączony odcinek ul. Akacjowej w Stróży Kolonii.

W niedzielę w godzinach od 10:00 do 14:50 kolarze pojadą ze startu wspólnego, ruch na trasie: Stróża-Kolonia szkoła – Słodków Trzeci – Słodków Drugi – DK19 kier. Rzeszów – Rzeczyca – Owczarnia – Pasieka – Słodków Pierwszy – Stróża szkoła META. Ruch będzie istotnie ograniczony i kierowany przez funkcjonariuszy policji i druhów ochotniczej straży pożarnej.