las

i

Autor: Pexels zdjęcie ilustracyjne

Pożary lasów

Leśnicy odnotowują coraz mniej pożarów. Mimo to w trakcie spacerów trzeba uważać

2023-03-28 17:09

Przełom marca i kwietnia to najbardziej kryzysowy okres jeżeli chodzi o pożary lasów. W tym roku na szczęście pogoda nam sprzyja, jednak zagrożenie istnieje cały czas gdyż leśna ściółka jest wysuszona po zimie. Spacerując po lasach musimy zachować szczególną ostrożność.

W ubiegłym roku w kraśnickich lasach doszło do 4 niewielkich pożarów. Sytuacja z roku na rok się poprawia, jednak leśnicy cały czas apelują o rozwagę.

O szczegółach mówi Michał Kosikowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kraśnik:

Czym szybciej pożar zlokalizowany we wcześniejszym stadium rozwoju tym łatwiej go opanować, czy też ugasić. Także na pewno apel tutaj do wszystkich odwiedzających las, żeby ostrożnie obchodzili się z otwartym ogniem, gdzie ustawowo też jest zakaz używania tego otwartego ognia w odległości co najmniej 100 m od lasu. Jeżeli ogniska ktoś chce rozpalić to, aby w miejscu wyznaczonym przez Nadleśnictwo, no i też trzeba to kontrolować. W lasach od 15 marca jest akcja przeciwpożarowa, gdzie tworzy się punkt alarmowo-dyspozycyjny i poza godzinami pracy tam dyżur pełni jeden z pracowników Nadleśnictwa.

Najczęstszą przyczyną pożarów jest człowiek i jego nieodpowiedzialne zachowanie. Pamiętajmy, że w lesie zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi i palenie papierosów.​